17. 05. 2018
Martin Kupka: „Proč spoléhat na to, že mě někdo ze starších vyslechne, když můžu svoje nápady a postoje řešit přímo jako zastupitel?“
Autor: Šárka Löffelmannová

Od roku 2010 působíte jako starosta v obci Líbeznice. Co Vás vedlo k rozhodnutí jít do toho?

Já jsem opravdu chtěl udělat něco hmatatelného a viditelného pro to, aby se obec dobře rozvíjela a lidem se tam žilo lépe. Být zastupitelem a dokonce starostou je nejlepší způsob, jak tenhle záměr převést do reality.

Podařilo se Vám v obci zlepšit míru spolupráce s mladými lidmi?

My jsme se před časem zprostředkovaně dozvěděli, že si mladí lidé na facebooku stěžovali, že se u nás děje spousta akcí jen pro nejmenší a pro starší. Byla tam najednou skupinka lidí, kteří si mysleli, že Líbeznce nejsou pro ně.

My jsme je tehdy oslovili prostřednictvím facebooku a pozvali je na společnou debatu. I s architekty jsme seděli a bavili jsme se o tom, co by mohlo být jinak. Dokonce společně s architektem malovali, jak by si představovali jedno takové důležité místo - Areál zdraví. Z jejich odezvy vyplynulo, že by tam chtěli skate park a posilovací prvky, to tam chybělo a na základě této odezvy se tam začal skate park budovat a dnes funguje. Od té doby se snažíme prostřednictvím sociálních sítí s mladými lidmi mluvit, byť je pro nás větší a větší výzva držet tempo.

Když jste s mladými začali navazovat kontakt, zaznamenali jste nějakou odezvu? Třeba větší zájem o ODS, připadá Vám, že je teď ODS vnímána jako víc otevřená mladým lidem?

Chtěl bych, aby to tak bylo. Časem se ukáže, jestli to tak funguje. My jsme i k výběru zhotovitelů skate parku pozvali skejťáky. A to pro ně byla cenná zkušenost. Protože potom někdo přišel s tím, že celá ta soutěž musela být ohnutá. To se jich hrozně dotklo, protože jako komisaře v soutěži je samozřejmě nikdo neovlivňoval. Oni přišli a z čista jasna se od někoho dozvěděli, že jsou zkorumpovaní. To pro ně byla nepříjemná zkušenost, ale dobře, že ji zažili. Vlastně je to vyprovokovalo k dalším aktivitám. Komunální politika a rozhodování pro ně teď má i tento rozměr. Dnes třeba ještě nejsou v zastupitelstvu, ale pořád se bavíme a ten skate park žije.

Začínal jste jako novinář a moderátor, pomohlo Vám to nějak ve vašem politickém životě?

Myslím si, že jedna ze schopností politika má být schopnost dobře formulovat své myšlenky a názory a vysvětlovat lidem, co by chtěl udělat. K tomu je určitě průprava rozhlasového novináře dobrá. Myslím si, že na tom záleží, protože spousta dobrých věcí se nezrealizovala nebo zanikla, protože nebyl nikdo, kdo by je dovedl správně vysvětlit, předat je tak, aby měli odezvu a lidé to špatně nepochopili.

Máte nějaká doporučení pro mladé lidi? Proč vstoupit do politiky?

Když mladí lidé v politice budou, tak můžou v mozaice názorů lidí různých profesí a věku vyjádřit to, co by si přáli oni a co pokládají za důležité. Když se bude například na zastupitelstvu jednat o rozpočtu, tak tam můžou jednoduše přednést, že by se hodila koruna na skate park nebo na jiné hřiště. Jinak se mohou jen spoléhat, že je bude poslouchat někdo starší a jejich názor přednese, ale lepší je přece říct to napřímo a přímo se účastnit rozhodování.

Zpět na ostatní články