13. 04. 2018
Michal Pícl: “Bez angažovanosti města nemohou fungovat.”
Zdroj: vlastní
Autor: Šárka Löffelmannová

Kdy vy sám jste se rozhodl kandidovat? Bylo to několik let předem, nebo šlo o náhlé rozhodnutí?

Já mám sociální demokracii spojenou s rodinou historií. Můj otec byl starostou, poslancem i náměstkem ministryně. Takže jsem vyrůstal v politické rodině a ve svém otci stále vidím určitý vzor. To on mě nasměroval k sociální demokracii, jejíž hodnoty zastávám. Poprvé jsem kandidoval v minulém volebním období do komunálu, bohužel jsme jako sociální demokraté na Praze 4 úplně neuspěli a teď se to budeme snažit změnit.

Když jste se nedostal do zastupitelstva, co uděláte letos jinak a co byste doporučil lidem, kterým se stane to samé?

Tak důležitý je nevzdat to při prvním neúspěchu. Dneska se kampaň úplně proměnila oproti tomu, co bylo před čtyřmi, před osmi, dvanácti, šestnácti lety. Dneska kampaň vypadá úplně jinak. Už to není o tom, že se dělají velké meeting na náměstí. Ale především musíte celé ty čtyři roky komunikovat s lidmi, být mezi nimi. Není to jen o tom, že jednou za čas někam přijdete, ale musíte být opravdu v permanentním kontaktu, ať už na sociálních sítích, nebo na různých akcích, které probíhají ve vašem městě, městské části, nebo zrovna tam, kam chcete kandidovat. Lidé vás musí znát, aby se mohli identifikovat s vašimi názory, s vaším politickým programem, aby věděli, proč mají volit právě vás.

Jste členem ČSSD, kde není tolik mladých aktivních lidí jako třeba v jiných stranách. Myslíte si, že tradiční strany mladé lidi tolik nelákají?

Já si myslím, že ano. My máme v rámci sociální demokracie spolek mladých sociálních demokratů, který sdružuje mladé napříč republikou. Strana tento spolek finančně podporuje. Takže přípravku pro velkou politiku strana má a podporuje.

Doporučil byste mladým lidem, kteří zvažují kandidaturu, vstup do stranického spolku?

Určitě, je to pro mladé lidi dobrá možnost jak k politice přičichnout a zároveň pokud se ještě necítí na to jít do politiky naplno, tak tyto spolky pořádají různé společenské akce, výlety, semináře a podobně.Člověk se tak může postupně seznamovat s politickým životem.

S čím konkrétně jste šel do politiky vy, co jste chtěl změnit?

Já bydlím na Praze 4, kde jsem i kandidoval. V době před volbami jsme byli součástí vedení a chtěli jsme pokračovat v rozdělané práci. To znamená dostavbu domu seniorů Hudečkova nebo zklidnění situace na Praze 4 na Spořilově a v Podolí. To jsou problémy, které se týkají přímo městské části, ve které pobývám. Navíc se zabývám i celostátní politikou, to znamená celorepublikovými tématy, jako je nezaměstnanost, hospodářská situace a tak podobně. To je dáno i tím, že jsem vystudovaný národohospodář a tyhle věci mě baví.

Jací by měli mladí lidé být, aby v politice uspěli a nesemlelo je to? Jak se mohou udržet v zavedených politických strukturách?

Z velké části jsou na předních příčkách lidé, kteří jsou již nějakým způsobem zavedení a mají dlouhodobé zkušenosti s politikou. Takže je určitě dobré se s někým takovým spojit a mít ho jako takového mentora, svého politického průvodce, aby se v tom světě úplně neztratili. Určitě je důležité, aby se zabývali problémy, které jsou kolem nich a snažili se je řešit. Není to jen o tom, že budu zvolen do zastupitelstva a v nějaké funkci budu něco měnit. Lidé mohou měnit svět i mimo politiku pomocí občanské angažovanosti. Nekončím tím, že nejsem zvolen do nějaké funkce, já můžu měnit svět i v různých spolcích a aktivistických uskupeních. I tohle může člověka obohacovat.

Zpět na ostatní články